Poikilo Rocky Mountain & Εύκλειο Ορεινό αγώνα Σέσι 27km 7&21/4/2024
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Δύο αγώνες επέλεξε να τρέξει ο αθλητής της Tsiavtaris Athletic Sciences, Γιώργος Μπατής, μέσα στον Απρίλιο, το Poikilo Rocky Mountain και τον Εύκλειο Ορεινό αγώνα Σέσι 27χλμ.

Το Poikilo Rocky Mountain είναι ένας πολύ όμορφος αγώνας, που έγινε για πολλοστή χρονιά στο Ποικίλο Όρος, λίγα μόνο χιλιόμετρα από το κέντρο της Αθήνας.
Φέτος η διαδρομή των 22.5 χλμ με συνολική θετική υψομετρική 1.063 μέτρα έγινε 29χλμ με συνολική θετική υψομετρική 1.711 μέτρα. Η ανανεωμένη διαδρομή των 29χλμ έχει κυκλική μορφή και πατάει σε παλιά αλλά και σε νέα τεχνικά μονοπάτια. Οι συμμετέχοντες έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν τη θέα του Όρους από όλες τις πλευρές του ενώ πολλά τμήματα της διαδρομής περνούν μέσα από πευκοδάσος, ορεινά και ημιορεινά μονοπάτια.
Σ’ αυτό τον αγώνα, που έγινε στις 7 Απριλίου ο Γιώργος τερμάτισε 10ος στην γενική κατάταξη μεταξύ 121 αθλητών και 3ος στην κατηγορία του 40-49.

Αναλυτικα, τα αποτελέσματα:
Προσωρινά Αποτελέσματα Poikilo Rocky Mountain 2024 | Ποδηλατικός Δρομικός Σύλλογος «Οδυσσέας» (pdsodysseas.gr)

Στις 21 Απριλίου ο Γιώργος έτρεξε στον Ορεινό Αγώνα ‘’Σέσι’’ στον Υμηττό (27χλμ με 1.500 περίπου θετική υψομετρική), όπου τερμάτισε 5ος στην γενική κατάταξη μεταξύ 76 αθλητών.
Η διαδρομή πέρα από το τελευταίο κομμάτι περίπου 8χλμ που ήταν χωματόδρομος, είχε αρκετό ενδιαφέρον αφού κινούνταν σε πετρώδη μονοπάτια με συνεχείς εναλλαγές στην κλίση, ενώ ο δρομέας μπορούσε να απολαύσει όμορφες εικόνες από όλο σχεδόν το λεκανοπέδιο της Αττικής.

ΕΥΚΛΕΙΟΣ-2024-ΟΡΕΙΝΟΣ-ΑΓΩΝΑΣ-ΣΕΣΙ-27χλμ.xlsx (live.com)