Search in title
Search in content
Post Type Selectors

DIRFYS TRAIL 31.6km 27.11.2022

Σε ένα αξέχαστο αγώνα, από πλευράς καιρικών συνθηκών, συμμετείχε την Κυριακή 27 Νοεμβρίου ο αθλητής του tsias.com Μπατής Γιώργος.

Πήρε μέρος στο 2o DIRFYS TRAIL RUN, που υλοποιήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά από τον Αθλητικό Πολιτιστικό Σύλλογο Δρομέων Ευβοίας, με σκοπό τόσο η δρομική κοινότητα, όσο και ο κόσμος να γνωρίσει την υπέροχη οροσειρά της Δίρφυς.

Η διαδρομή των 31,6km όπως και των 15km και 5km ήταν άρτια σχεδιασμένοι, με καλή σηματοδότηση, πολλούς σταθμούς ανεφοδιασμού που ήταν μοιρασμένοι ιδανικά και πανέμορφη διαδρομή σε πατημένα και στρωτά μονοπάτια, μονοπάτια με πέτρες και σάρες, χωματόδρομους με πολλά πάνω κάτω.

Οι καιρικές συνθήκες του αγώνα ήταν αρκετά δύσκολες για όλους, με πολύ αέρα στα εκτεθειμένα τμήματα του βουνού, ριπές που έφταναν και τα 7bf, έντονη βροχόπτωση, και αρκετή χαμηλή νέφωση σε πολλά σημεία, που δοκίμασαν τις αντοχές των αθλητών, αλλά και των εθελοντών που υπέμειναν για αρκετές ώρες το κρύο.

Ο Γιώργος κινήθηκε αρκετά γρήγορα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, απόλαυσε τη διαδρομή και τις καιρικές συνθήκες και τερμάτισε 9ος στη γενική κατάταξη σε σύνολο 200 αθλητών και 6ος στην ηλικιακή κατηγορία 30-49.