Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Στα πλαίσια της προετοιμασίας του για το Stage Ermis Theocharopoulos 100Km ο αθλητής του tsias.com Γιώργος Μπατής επέλεξε να τρέξει δύο αγώνες μέσα στον Απρίλιο.

Στις 2 Απριλίου δοκίμασε τις δυνάμεις του για 3η φορά στο 10o Poikilo Rocky Mountain, στη διαδρομή των 22,5 χλμ και 1,050μ θετική υψομετρικής, όπου τερμάτισε 7ος στην γενική κατάταξη ανάμεσα σε 214 δρομείς και 4ος στην ηλικιακή κατηγορία 40-49. Ο αγώνας διεξήχθη στο μεγαλύτερο μέρος του υπό βροχή, στοιχείο που ανέβασε την αδρεναλίνη των αθλητών και έκανε την διαδρομή πιο συναρπαστική.

Στις 9 Απριλίου ο Γιώργος έτρεξε για πρώτη φορά στον 3ο Μαραθώνιο Υμηττού (46χλμ με 2,200 θετική υψομετρική), όπου τερμάτισε 5ος στην γενική κατάταξη μεταξύ 80 αθλητών.
Η διαδρομή πέρα από δύο μεγάλα κομμάτια 16 περίπου χλμ που ήταν χωματόδρομοι, είχε αρκετό ενδιαφέρον αφού κινούνταν σε πετρώδη μονοπάτια με συνεχείς εναλλαγές στην κλίση, ενώ ο δρομέας μπορούσε να απολαύσει όμορφες εικόνες από όλο σχεδόν το λεκανοπέδιο της Αττικής.